Univerza za tretje življenjsko obdobje Ljubljana
Nosilna nacionalna mreža za izobraževanje starejših
Na predavanju bomo spoznali osnove grboslovja (heraldike) in zastavoslovja (veksilologije) ter se posvetili zanimivi in ...
VSI DOGODKI >>Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani je ena od štirih sekcij Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje. Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani je za mnoge prostor osebnostne rasti, dejavnega državljanstva, izstopa v javnost, pa tudi svobode in ugodja, ki ga občutijo, ob učenju in delovanju.
Zakaj, čemu
Po upokojitvi se življenje spremeni. Družina se spreminja. Nekdanji sodelavci ostanejo za vami, živijo v svojem svetu, ki zdaj ni več vaš. Ko ste se upokojili, pa vas na srečo niso zaprosili, da vrnete znanje, ki ste si ga pridobili. Prav je, da ga zdaj negujete, uporabljate pa tudi, da si pridobivate novo, na strukturiran, kontinuiran, ambiciozen način.
Kako
Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani združuje študijske skupine, študijske krožke in druge organizirane skupine starejših. Skupine temeljijo na načelu proste izbire, samo-organiziranosti, prostovoljstva, medsebojne pomoči, izmenjave znanja, izkušenj in kulture med člani skupine in pod vodstvom mentorja. Ob teh skupinah na Univerzi poteka še vrsta drugih skupnih dejavnosti, ki so odprte vsem članom in občasno tudi javnosti. Še več, v sodelovanju z nekaterimi partnerskimi ustanovami UTŽO Ljubljana prireja izobraževalne in kulturne dogodke, študijska potovanja, omogoča prostovoljsko delo v kulturi (kulturni mediatorji itd).
Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani ni niti elitistična univerza, niti filozofska kavarna, niti ponudba izobraževalnih storitev za starejše, ki se jih poslužujemo in jih opuščamo, kadar in kakor želimo, kot da gre za filmsko predstavo ali katero drugo prostočasno dejavnost. Zahteva odločitev za izobraževanje, odgovornost, kontinuirano sodelovanje … vseh, študentov in mentorjev. Razprave, srečanja, predavanja, seminarji, študijski krožki, vse kaže, da želja po znanju obstoja, da je resnična ne glede na to, kateri starostni skupini starejših nekdo pripada.
Za koga
Včasih slišimo, da je Univerza prostor izobraženih, privilegiranih. Je narobe, da se na Univerzi srečujejo upokojeni učitelji, upokojeni uradniki, upokojeni delavci? Ni, in prav je tako. Je narobe, da se tam srečujejo tudi upokojeni kirurgi, univerzitetni profesorji, raziskovalci? Ni, in prav je tako! Univerza je univerza vseh. Zakaj bi morali dokazovati, da smo revni, da smo skromni, potrebni pomoči, neuki, osamljeni, da bi imeli pravico do izobraževanja in znanja?
UTŽO Ljubljana je namenjena starejšim pred upokojitvijo, starejšim dolgotrajno brezposelnim, starejšim v obdobju dolge rehabilitacije, starejšim v po poklicnem obdobju, dejavnim starejšim v visoki starosti ter vsem, ki se želijo usposabljati na področju izobraževanja in družbene participacije starejših ter njihovega sodelovanja z drugimi rodovi.
Sedež Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani je na Poljanski cesti 6, pritličje levo. Odprt je vsak delovni dan v letu, uradne ure za obiskovalce so od 9.00 do 12.00.
Zakaj naj se vpišem?
Razlogov za vpis je veliko. Razlogi za vpis so tako raznoliki, kot smo raznoliki ljudje, še posebej v tretjem življenjskem obdobju.
Morda vas zanimajo posamezne vede, denimo zgodovina, umetnostna zgodovina, matematika, ali pa študijska področja kot so računalništvo, kaligrafija, kulturna dediščina, restavratorstvo itd? Morda želite poiskati odgovor na svoja življenjska vprašanja ali pomoč za rešitev katere od trenutnih težav. Morda bi želeli bolje poznati mestni prostor, v katerem živite? Morda vas zdaj bolj kot nekoč zanimajo odnosi med ljudmi? Morda vaši otroci živijo v tujini in potrebujete znanje jezika, da bi se lahko sporazumevali z njimi, ali pa preprosto zato, da bi potovali, opravljali mesec ali dva prostovoljno delo kje v tujini, prebirali časopise in strokovno literaturo v tujem jeziku? Morda si že od nekdaj želite študirati, denimo, psihologijo, ali slikati, pa to vse doslej ni bilo mogoče? Zdaj, v tretjem življenjskem obdobju, boste končno našli čas, da si izpolnite željo. Vaše potrebe, želje, hotenja, vaše motive za izobraževanje upoštevamo v posameznih študijskih programih. Teh je v letošnjem letu čez petdeset.
Zakaj naj se vpišem prav na Univerzo za tretje življenjsko obdobje?
Univerza za tretje življenjsko obdobje ima več kot trideset let dolgo tradicijo. Njeno izobraževalno delo je podprto z vrsto drugih dejavnosti (raziskovanje, svetovanje za dejavno staranje, publiciranje, vzgoja mentorjev, mednarodno sodelovanje), kar zagotavlja, da je njeno izobraževalno delo kakovostno. Mentorji so skrbno izbrani univerzitetni učitelji, priznani strokovnjaki, umetniki, novinarji, znanstveniki, pa tudi obetavni mladi diplomanti, ki razvijajo programe na temelju motivov vas, starejših študentov, za izobraževanje.
Koliko me bo stalo obiskovanje Univerze?
Univerza ni deležna sistemskega sofinanciranja ali iz proračuna financiranih prostorov (z izjemo nekaterih), marveč pridobiva javna sredstva zgolj na podlagi dopolnilnih projektov in na javnih razpisih.
Letna članarina v študijskem letu 2015/2016 je 33,00 EUR in se poravna do konca decembra v tekočem študijskem letu. Mesečna članarina za obiskovanje posamezne skupine je izjemno nizka v skupinah, kjer je veliko starejših študentov in višja v skupinah, kjer jih je malo. Univerza ponuja starejšim študentom in mentorjem tudi številne kakovostne brezplačne programe, kijih sproti napoveduje v svojih elektronskih novicah.
Kako potekata vpis in študijsko leto?
Vpisati se je moč kadarkoli med letom, priporočamo pa, da se vpišete jeseni v mesecu septembru. Takrat boste deležni individualnega usmerjanja in svetovanja. Odločitev bo lažja! Študijsko leto se načeloma prične prve dni oktobra in se zaključi konec maja ali v juniju. Nekatere študijske skupine se z mentorjem dogovorijo za nekoliko zgodnejši začetek ali kasnejši konec, če je bil mentor med letom kdaj odsoten zaradi bolezni ali poklicne zadržanosti. Nekatere študijske skupine pa z delom nadaljujejo tudi med počitnicami. V okviru novo nastalega Znaš,nauči drugega – medgeneracijskega centra UTŽO je v pripravi tudi poletni izobraževalni program.
Kaj je prostovoljno delo in kakšna je vloga prostovoljstva na Univerzi za tretje življenjsko obdobje? Kako lahko postanem prostovoljec/ka?
Starejši študenti UTŽO se lahko vključijo v programe organiziranega prostovoljnega dela, ki jih Univerza organizira sama ali v sodelovanju z različnimi kulturnimi, vzgojno-izobraževalnimi, zdravstvenimi in humanitarnimi ustanovami kot so muzeji, botanični vrt, bolnišnice, dobrodelna društva. Za tovrstno prostovoljno delo na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani pripravljamo ustrezno usposabljanje, navadno v povezavi s posamezno javno ustanovo.