Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Enajsta šola: Slovenski grb, slovenska zastava: ...
Na predavanju bomo spoznali osnove grboslovja (heraldike) in zastavoslovja (veksilologije) ter se posvetili zanimivi in ...
VSI DOGODKI >>Poslanstvo in cilji
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje deluje v obče dobro ob upoštevanju svojega poslanstva: boljšanje življenja starejših in skupnosti na temelju izobraževanja in kulture.
Cilji:
- Omogočati znanstveno utemeljeno izobraževanje in usposabljanje starejših za osebnostno rast, dejavno državljanstvo, zaposljivost in vključenost v družbo ter izobraževanje o starejših.
- Razvijati izobraževalne programe na temelju potreb posameznikov in skupnosti.
- Podpirati in omogočati dejavnosti starejših v kulturi.
- Zagotavljati integrirano svetovanje za dejavno staranje.
- Prispevati k ustvarjanju medgeneracijskih praks in vezi v različnih kontekstih, raziskovati medgeneracijskost.
- Spodbujati in širiti razvoj izobraževanja različnih skupin starejših odraslih ter andragogike poznejših let življenja.
- Ustvarjati in širiti nove prakse prostovoljstva starejših na temelju znanja in kulture.
- Izobraževati in osveščati o prednostih in težavah disleksije ter pomanjkljive izobraženosti.
- Organizirati lokalne, nacionalne in transnacionalne izobraževalne dogodke in konference, snovati in voditi projekte.
Načela
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje deluje v dobro posameznikov in skupnosti.
- Temelji na prostovoljnem delu, sodelovanju in prispevanju vseh.
- Svojo pravico do učenja, delovanja, ustvarjanja in druženja člani dolgujemo verigi vseh, ki so svoje napore vložili v njeno postavitev in razvoj ter sebi samim.
- Študenti, animatorji, mentorji, prostovoljci in sodelavci svoje znanje, izkušnje, zamisli in kulturo izmenjujemo med seboj. Po svojih močeh prispevamo k ustvarjalnemu delovanju svoje študijske skupine in univerze za tretje življenjsko obdobje.
- Sodelujemo, ker si želimo pridobiti znanje za osebnostno rast, boljše življenje, boljši položaj starejših v skupnosti in za sodelovanje z drugimi rodovi.
- Zavezujemo se, da bomo znotraj Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje in v javnosti skrbeli za boljšo podobo starosti, za razvijanje pozitivnega odnosa do starosti in staranja.
- Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je namenjena osebam v poznejših letih življenja (starejšim, upokojenim, starejšim brezposelnim) ne glede na njihovo stopnjo formalne izobrazbe, politično, narodnostno ali versko pripadnost.
Zgodovina, začetki
Zamisel o univerzi za tretje življenjsko obdobje se je porodila andragoginji Dušani Findeisen, takrat profesorici francoskega jezika, ki jo je navdahnila lekcija o starejših in izobraževanju v učbeniku francoskega jezika. Uvedla je francoščino za starejše, razvila program za njihovo učenje, analizirala njihove potrebe in razmišljanja o starosti in staranju, skupaj s starejšimi študenti v Centru za tuje jezike v Ljubljani. Tam je postavila Šolo tretjega življenjskega obdobja, izvedla empirično raziskovanje izobraževanja starejših. V javnosti si je prizadevala za več družbene pravičnosti.
Andragoginja Ana Krajnc je po številnih poteh spremljala pojav izobraževanja starejših, predavala o predupokojitvenem izobraževanju, dala pobudo za ustanovitev prve univerze za tretje življenjsko obdobje v takratni Jugoslaviji znotraj Andragoškega društva Slovenije. Pripravila je izobraževalni program za prihodnje mentorje in voditelje.
So-ustanoviteljici prve UTŽO sta izobraževali prihodnje mentorje in voditelje, širili zamisel v javnih občilih, pritegnili prostovoljske sodelavce. Dejstvo, da se je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje razvijala na temelju znanja andragogike in raziskovanja, izhajajoč iz izraženih potreb starejših in potreb lokalnega okolja, ji danes zagotavlja posebno mesto v evropskem prostoru.
Dosedanji predsedniki/ce Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje:
Jožica Češnovar, Marinka Kremžar, dr. med., ing. Jože Kelnarič, Jože Penca, dipl. ekon., doc. dr. Dušana Findeisen, prof. dr. Ana Krajnc.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje od zamisli do uresničitve
Članstvo v organizacijah
V Sloveniji je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje članica:
- Andragoškega društva Slovenije;
- Mreže nevladnih organizacij Slovenije (CNVOS);
- Slovenske mreže prostovoljskih organizacij (Slovenska filantropija).
V Evropski uniji je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje:
- ustanovna članica Evropske mreže univerz za tretje življenjsko obdobje (LILL);
- ustanovna članica Evropskega združenja DANET za Evropo, mreže za znanstveno utemeljeno izobraževanje starejših, participacijo v družbi in dialog generacij;
- ustanovna članica Foruma obdonavske civilne družbe (Danube Civil Society Forum);
- članica Evropskega združenja za raziskovanje izobraževanja odraslih ESREA (European Society for Research on the Education of Adults);
- članica evropskega združenja EURAG.
Člani Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje so prevzemali različne vloge:
- članica upravnega odbora Mednarodnega biroja za izobraževanje odraslih (zdaj EAEA);
- glavna urednica Andragoških spoznanj, znanstvene revije za ziobraževanje odraslih;
- predsednica Andragoškega društva Slovenije;
- izvedenka za zaposlovanje in izobraževanje (AGE Platform Europe);
- zunanja izvedenka Evropske komisije in Združenih narodov;
- član AIUTA-e, Zveze frankofonskih univerz za tretje življenjsko obdobje.