Temelji angleščine po mavrični bližnjici


V ponedeljek, 15. 2. 2016, smo na Inštitutu za disleksijo gostili Dušico Kunaver, dolgoletno in izkušeno profesorico angleškega jezika. Dušica Kunaver je avtorica inovativne metode Mavrična bližnjica, ki dopolnjuje šolsko klasiko poučevanja angleškega jezika. Mavrična bližnjica šolsko znanje ureja v pregledno, celostno podobo jezikovnega mehanizma in vodi k poenostavljeni, logični, predvsem pa celostni podobi jezika.

Na predavanju nam je predavateljica predstavila sedem temeljev jezika, ki ne veljajo zgolj za angleščino, temveč za vse evropske jezike. Sedem temeljev jezika je pravzaprav sedem besednih vrst, ki so ponazorjeni s sedmimi mavričnimi barvami. Njihove temeljne značilnosti prinaša narisane na eni sami preglednici, ki prikazuje sedem lego kock, sedem koles jezikovnega mehanizma: rdeč je samostalnik, oranžen pridevnik, rumen zaimek, zelen števnik, moder predlog, vijoličast prislov in bel glagol.

Dušica Kunaver nam je glagolske čase predstavila v matematično-logičnem sistemu, narisanemu na eni preglednici. Ta nam je ponazorila tri temeljne čase (pretekli, sedanji, prihodnji) in tri temeljne oblike (trdilna, nikalna, vprašalna) ter nas naučila, da se končnic časov nikoli več ne bomo naučili na pamet, temveč bomo čase sestavljali. Pogojne stavke, sosledico časov in odvisni govor pa nam je predstavila v eni samo formuli.

Spoznali smo, da je angleščina resnično enostaven jezik, če je predstavljen na pregleden, celosten in mavrični način. Pomembno je, da se ne bojimo napake in da vedno poiščemo bistvo.

Fotogalerija